Technologia

ABS

Jest tworzywem sztucznym wykorzystywanym w przemyśle do produkcji szerokiej gamy produktów takich jak walizki, obudowy sprzętu gospodarstwa domowego czy choćby słuchawki telefoniczne. ABS jest wytrzymały i odporny na zarysowania, jest tworzywem konstrukcyjnym o błyszczącej powierzchni, produkowanym w różnego rodzaju kształtach i praktycznie we wszystkich kolorach.

Plexiglass

To przezroczysty, termoplastyczny materiał opracowany w 1928 roku niemal jednocześnie w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Popularność zyskał w latach 50 XX wieku dzięki takim produktom jak radia i gramofony firmy Braun, których pokrywy były wykonane właśnie ze szkła akrylowego, Authentics używa go między innymi do tworzenia ekspozytorów na zdjęcia.

Tworzywa sztuczne

To piankowe substancje o niskiej gęstości i gąbczastej strukturze. Prawie wszystkie tworzywa sztuczne mogą być wykorzystane jako materiał bazowy do produkcji pianki. Tworzywa sztuczne stosowane są głównie do produkcji materiałów amortyzujących. Siedzisko stołka OTTO jest wykonane z pianki.

MDF

Płyta pilśniowa średniej gęstości. Została ona opracowana w USA i składa się z drobno skompresowanych włókien drzewnych. Ten drewnopochodny materiał ma bardzo jednorodną strukturę i gładką powierzchnię, która jest idealna do lakierowania. Produkowane z płyty MDF produkty KUBUS są dostępne w kolorze białym i czarnym.

Mikrofibra

Mikrowłókna to włókna syntetyczne, które są cieńsze niż jedwab, bawełna lub wełna. Ich grubość równa jest tylko jednej setnej grubości ludzkiego włosa. W zależności od producenta, są wykonane z różnych materiałów takich jak poliester, nylon, akrylu lub celulozy. W przeciwieństwie do tradycyjnych tkanin, materiały z mikrofibry są odporne na ścieranie. Mikrowłókna jako materiał wysokiej jakości wykorzystywane są w szeroko rozumianym przemyśle np. do produkcji odzieży czy produkcji ścierek. Authentics korzysta z mikrowłókien w swoich torbach ROLLBAG.

Nylon

Wytwarzany jest ze specjalnych poliamidów, które wynalazła firma DuPont, chociaż nylon nie jest zastrzeżonym znakiem towarowym. Początkowo stosowany w szczoteczkach do zębów, stał się sławny dzięki pończochom dla pań o tej samej nazwie. Główka szczotki do wc LUNAR są wykonane z nylonu.

Poliamidy

Po raz pierwszy zsyntetyzowano je w 1930 roku. Wiele różnych tworzyw sztucznych składa się z poliamidów. Jednym z najlepiej znanych tworzyw poliamidowych jest z pewnością nylon z amerykańskiej firmy DuPont. Poliamidy charakteryzują się wytrzymałością i sztywnością. Są mocne, ale dobrze nadają się do przetworzenia. Pokrywa koszy do segregacji odpadów TOP jest wykonana z poliamidu.

Poliwęglan (PC)

Odporny na uderzenia, jest sztywny i przejrzysty. Jest on używany do produkcji kasków ochronnych, butelek dla niemowląt, szyb samochodowych reflektorów i również do kieliszków do gotowania jajek EIKO.

Poliester

Jest to ogólne określenie dla tworzyw sztucznych (polimery) wykonanych z estrów. Plastikowe butelki PET są przykładem przemysłowego wykorzystania poliestrów, używane są również do produkcji wypełniaczy kurtek narciarskich czy kołdry. Poliester jest budulcem worków KUVERT.

Polietylen (PE)

Do jego wytworzenia wykorzystuje się zarówno wysokociśnieniowe jak i niskociśnieniowe procesy produkcji. Wynikiem pierwszego procesu są miękkie i elastyczne folie dla przemysłu spożywczego, a drugi wytwarza takie produkty jak odporne na uderzenia rury wykorzystywane do zaopatrzenia w wodę pitną. Torby RONDO są również wykonane z PE.

Polipropylen (PP)

Został opracowany w latach 50 XX w. i jest jednym z nowszych materiałów. Zapewnia dobrą wytrzymałości, sztywności i twardości. Ze względu na wysoką odporność na ciepło i niską nasiąkliwości, jest idealny do produkcji lekkich, a zarazem mocnych rzeczy, na przykład, takich jak lampa podłogowa YoYo.

Polistyren

To powszechnie stosowany plastik, który znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach naszego codziennego życia. Jest to materiał bazowy do tworzyw piankowych, takich jak styropian. Początkowo odkryte w 1839 roku, był produkowane przemysłowo od 1931 roku i jest obecnie jednym z 4 najlepszych tworzyw sztucznych na świecie. Polistyren jest przejrzysty, twardy i wrażliwy na uderzenia. Jest odporny na działanie chemikaliów i ciepłej wody. W swojej gotowej postaci jest nieprzezroczysty, biały i ma doskonałe właściwości izolacyjne. Na przykład, jest ona wykorzystywana w koszach na papier PLAC.

Malowanie proszkowe

Jest procesem, w którym elektrycznie przewodzące materiały pokryte są farbą proszkową. W tym procesie, elektrycznie naładowane farba jest dosłownie przyciągana na przeciwnie naładowanych powierzchniach, stwarza to wyjątkowo gładką powłokę. Co widać na produktach HÄKELN.

 

TPR

Termoplastyczna guma, jest syntetycznie zoptymalizowaną gumą. Od połowy ubiegłego wieku jest wykorzystana do produkcji tak różnorodnych produktów, jak sprzęt do nurkowania, garnitur, mocowania silnika, a ostatnio do produkcji blokad do drzwi 2STOP.

Tyvek

To syntetyczna tkanina podobna do papieru, materiał wykonany z termicznie stopionych wysoko skompresowanych włókien polietylenowych. Tyvek jest wykorzystywany w produkcji odzieży roboczej, opakowań transportowych lub jako wtórny podkład dachowy w budownictwie.