Nagroda w konkursie Dobry Wzór dla kolekcji Eiko i Urban Garden!

dobry wzór ok

Dobry wzór to organizowany od 1992 roku konkurs na najlepiej zaprojektowane usługi i produkty na polskim rynku. Za jego organizację odpowiada Instytut Wzornictwa Przemysłowego – instytucja założona w 1950 roku w Warszawie przez profesor Wandę Telakowską. Dwie kolekcje firmy Authentics, Eiko oraz Urban Garden, zostały w 2012 roku nominowane do tego konkursu w kategorii Sfera Domu, a następnie nagrodzone. Obecnie mają prawo posługiwać się znakiem Dobry Wzór 2012.

Kolekcja Eiko, została zaprojektowana przez Christinę Schäfer. W skład Eiko wchodzą: kubeczek na jajko, łyżeczka, solniczka i pieprzniczka. Materiał, z jakiego wykonano ten komplet, to poliwęglan. Dzięki jego odporności na wysokie temperatury, kubeczek może być wykorzystywany nie tylko jako podstawka do jajek i pojemnik, w którym można je studzić (zawieszając np. na szklance z chłodną wodą), ale także jako pojemnik, w którym je ugotujemy. Poręczna rączka zapobiega ewentualnym oparzeniom oraz pozwala nam ugotowane bądź jeszcze surowe jajka bezpiecznie przenieść w dowolne miejsce.

Natomiast twórcą kolekcji Urban Garden jest Patrik Nadeu. Tworzą ją tekstylne sakwy, nie wymagające dodatkowych spodków, by posadzone w nich rośliny mogły pozbywać się nadmiaru wody. Wilgoć w sakwach jest rozprowadzana równomiernie za pomocą granulatu gliny. Zatem kwiaty zasadzone w tych sakwach nie muszą być podlewane tak często, jak rośliny umieszczone w tradycyjnych doniczkach. Każda sakwa składa się z czterech  elementów: urządzenia do pomiaru wilgotności, koszyka do swobodnego wyciągania i przenoszenia sakwy wewnętrznej, sakwy wewnętrznej z nieprzepuszczającego wody materiału oraz sakwy zewnętrznej, która jest wykonana z technologicznie  zaawansowanego materiału.